Sinteo

Sztuczna Inteligencja Technologia Oprogramowanie

Misja

Stworzyliśmy i wciąż rozwijamy nowatorskie oprogramowanie o wysokim stopniu zaawansowania technologicznego do regulacji, sterowania i zarządzania ciepłem. Dostarczamy naszym Klientom kompleksowe rozwiązanie na najwyższym poziomie, dopasowane do faktycznych potrzeb, realizując przy tym trudne zadanie jakim jest ograniczenie zużycia ciepła. Lubimy ambitne wyzwania i chcemy mieć wpływ na otaczający nas świat poprzez działania, które faktycznie mogą poprawić nasze środowisko naturalne dla dobra naszego oraz przyszłych pokoleń.

O nas

Jesteśmy firmą rodzinną. Tworzymy nasze rozwiązanie bazując na wiedzy i doświadczeniu każdego członka zespołu oraz potrzeb naszych Klientów. Naszym mentorem jest prof. dr hab. inż. Witold Chmielnicki wieloletni pracownik Politechniki Warszawskiej. Jego specjalizacja to sterownie, regulacja i zarzadzanie ciepłem. Wykonał wiele prac naukowo-badawczych. Fundusze na projekty badawcze pozyskiwał w wyniku wygranych konkursów, organizowanych przez jednostki Naukowo-Badawcze (KBN, MNiSW, NCBiR). Opracował i wdrożył wiele swoich rozwiązań w praktyce. Zrealizowane prace badawcze były podstawą do stworzenia rozwiązania SOZE®. Członkowie naszego zespołu mają szerokie doświadczenie w zakresie tworzenia oprogramowania czasu rzeczywistego, sztucznej inteligencji, sieci neuronowych, baz danych, algorytmów sterujących procesami wymiany ciepła oraz algorytmów analitycznych. W naszych kompetencjach są również pomiary, technologia grzewcza, technologia instalacji, technologia sterowania, technologia automatyki, technologia zarządzania zasobami, obsługa, konfiguracja i programowanie sterowników przemysłowych firmy Beckhoff. Od ponad 30 lat zajmujemy się tematyką automatyki węzłów ciepłowniczych początkowo jako praca naukowa, następnie jako praca naukowo badawcza, finalnie jako praca zawodowa. Zdobywaliśmy doświadczenie biorąc udział w projektach finansowanych przez Komitet Badań Naukowych oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W efekcie stworzyliśmy unikatowy produkt będący odpowiedzią na potrzeby polskiego ciepłownictwa.

prof. dr hab. inz Witold Chmielnicki wraz z synem mgr inż. Erykiem Chmielnickim, MBA (czerwiec 2019 roku)

Historia

W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, wówczas dr inż. Witold Chmielnicki, prowadził badania powszechnie stosowanych układów sterowania procesów cieplnych. Badania wykazały, że typowe rozwiązania mają niską jakość regulacji, często dochodzi do niestabilnej pracy, zwłaszcza w przypadku regulacji układów ciepłej wody użytkowej, ponadto występują duże odchyłki regulacji. W przypadku procesów centralnego ogrzewania nie dało się zapewnić wymaganej temperatury wewnętrznej, szczególnie dla regulacji programowej. Do tego mierzone parametry wejściowe nie wystarczają do realizowania optymalnego sterowania. Udało się uzyskać środki na badania w konkursie organizowanym przez Komitet Badań Naukowych i rozpoczęły się prace badawcze w poszukiwaniu nowych rozwiązań. Sterowanie i regulacja to procesy dynamiczne, niezwykle trudno je opisać i znaleźć analityczne rozwiązanie. W takich przypadkach stosuje się metody numeryczne. Aby można było przeprowadzić badania symulacyjne niezbędny był opis procesu, program numeryczny i komputer, który to policzy. Do prac przyłączył się starszy syn Adrian, wówczas student wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej, który odpowiadał za programy numeryczne. Symulacje prowadzono na komputerze Cray dostępnym wówczas na Politechnice Warszawskiej. Niedługo potem w pierwszej dekadzie XXI wieku w kolejnym projekcie dla Komitetu Badań Naukowych powstało stanowisko badawcze do regulacji procesów cieplnych w układzie rzeczywistym. Do komunikacji oprogramowania pracującego na komputerze PC z urządzeniami węzła wykorzystaliśmy kartę DaqBoard 2000 firmy IOTech. Efektem prac była znaczna poprawa jakości regulacji procesu cieplnego w budynku. W tym czasie do prac programistycznych przyłączył się młodszy syn Eryk, wówczas student Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych. Były to pierwsze, zakończone sukcesem, próby zastosowania w układzie rzeczywistym analitycznych algorytmów regulacji. Mimo tego poszukiwaliśmy dalszych jeszcze lepszych rozwiązań. W latach 2012-2015, jako rodzina, braliśmy udział w wygranym w konkursie Projekcie Badawczym Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka pod kierownictwem już prof. dr hab. inż. Witolda Chmielnickiego. W czasie realizacji tego Projektu opracowaliśmy model prototypu sterownika neuronowego, zbudowaliśmy symulatory, stanowiska badawcze oraz dokonaliśmy pierwszych udanych prób uruchomienia prototypu. Zebrane w tym Projekcie doświadczenia nie mogły pójść w niepamięć, dlatego w 2016 roku zdecydowaliśmy wspólnie o założeniu firmy Sinteo. Relatywnie szybko opracowaliśmy gotowe rozwiązanie w postaci Systemu Optymalnego Zarządzania Energią (SOZE®), które z powodzeniem zostało przyjęte przez rynek. Nieustannie rozwijamy nasz produkt zgodnie z potrzebami zgłaszanymi przez naszych obecnych jak i przyszłych Klientów.

Stanowisko naukowo badawcze układu regulacji za pomocą sieci neuronowych w Centrum Naukowo Technicznym Kolejnictwa (marzec 2005 roku)